ЧИ ПОТРІБНІ КОЛИСКОВІ ДІТЯМ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ?
ЧИ ПОТРІБНІ КОЛИСКОВІ ДІТЯМ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ?
Сумно, але сьогодні все частіше малюки засинають у своїх ліжечках під звук працюючого телевізора. Адже для нормального розвитку колискова пісня на сон прийдешній дитині просто потрібна, як ніжні обійми матусь, як мамине молочко. Вплив співу колискових на дітей важко переоцінити. Їх ніколи не буває багато.
Батьки знають, як буває іноді непросто укласти малюка спати. Але нічого тут винаходити не треба, споконвіку відоме універсальне “снодійне” для дітей і дорослих – колискові пісні.
У старшому дошкільному віці важливим завданням стає вироблення дикції. Відомий факт, що у дитини в цьому віці ще недостатньо скоординировано і не зовсім чітко працюють органи мовного апарату. Багато дітей відрізняються зайвою квапливістю в мові, нечіткою вимовою слів, “проковтуванням” закінчень або надмірно уповільненою манерою вимови слів. Колискові лаконічні й чіткі за формою, вони глибокі й ритмічні, тому, повторюючи їх, діти долають ці недоліки мови. Головний вплив співу колискових на дітей – розвиток гнучкості і рухливості мовного апарату дитини, формування правильної вимови звуків, освоєння інтонаційних багатств і різного темпу мови.
Вплив співу колискових важливий також для розвитку мислення дитини. Від того, які пісні співала йому мама (і чи співала взагалі), залежать характер маленької людини, його фізичне здоров’я, міра психологічної стійкості. У колискових піснях завжди затверджується вища цінність займаного дитиною місця. Для повноцінного розвитку малюкові важливо знати, що він бажаний і улюблений, його мама – найкраща, а рідний будинок – найтепліший і затишніший.
Фахівці називають дуже небезпечною тенденцію привчати дітей знаходитися в постійному шумі, будь то працюючий телевізор, включений комп’ютер, просто гучна мова. Твердження, ніби дитина “прекрасно” засинає під звуки рок-музики або “попси”, частково можуть відповідати дійсності. Тільки малюк не засинає – він впадає в стан зміненої свідомості, кажучи молодіжною мовою, “вирубується”. Річ у тому, що при дуже гучних звуках відбувається помітне гальмування діяльності кори головного мозку і розгальмування підкіркових центрів. Це схоже на стан сп’яніння.
Найлегше і безпечніше, чого можна добитися, замінивши колискові пісні телевізором – розвинути у малюка синдром дефіциту уваги (СДУ). Нині, за оцінками психіатрів, цією психопатологією страждає приблизно 15-20% сучасних дітей. Вона виражається в нездатності зосередитися. Діти, що страждають СДУ, не мають можливості нормально вчитися, вони страждають від проблем в стосунках з оточенням.
Синдром дефіциту уваги, на щастя, піддається корекції. А ось первинна алекситимія – нездатність висловлювати свої почуття – корекції практично не піддається. Є підстави вважати, що емоційний розвиток людини знаходиться в прямій залежності від моделі стосунків “мама-дитина” в період раннього дитинства. Відсутність тепла і контакту між мамою і малюком обертається з часом багатьма проблемами.
Так співайте ж своїм дітям колискові! Це допоможе їм вирости урівноваженими і доброзичливими людьми. Колискова – це магія. Впливом співу колискових на дітей визначаються найсильніші емоції і почуття, такі як ласка, любов, турбота. Вони народжуються в душах тих, що співають і слухають колискову. Зумійте ж правильно скористатися цими чарами!