МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
ЗАТВЕРДЖУЮ
Завідувач дошкільним навчальним закладом
(ясла-садок) комбінованого типу №10 «Ялинка»
______________ Вікторія РИСІЧ
«30» травня 2024р.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо організації та проведення літнього оздоровлення
в дошкільному навчальному закладі
(ясла-садок) комбінованого типу №10 «Ялинка»
Черкаської міської ради
Оздоровлення дітей в літній період – складова частина роботи дошкільного закладу. Оздоровча літня кампанія спрямована на зміцнення фізичного, духовного, психологічного комфорту, позитивне самопочуття, спокій, задоволення дітей. Розв’язанню цих завдань сприяє поєднання медичних засобів, повноцінного харчування, оптимальної системи педагогічних впливів.
Робота в літній період спрямована на виконання Національної програми «Діти України», затвердженої Указом Президента України від 24.01.2001 року №42, листа МОН молодьспорт № 1/9-413 від 28.05.12 року «Щодо організації фізкультурно-оздоровчої роботи в дошкільних навчальних закладах у літній період», плану роботи на літній оздоровчий період, який погоджений з управлінням освіти та головним управлінням Держсанепідемслужби у Черкаській області.
Літо є найбільш сприятливим періодом для укріплення здоров’я, загартування та всебічного розвитку дітей.
Працівникам дошкільного закладу необхідно організувати цілоденне перебування дітей на свіжому повітрі, відповідну віку тривалість сну і різних видів відпочинку. Тому, що повітря, сонце, вода, підвищення рухової активності дітей, збагачення їхнього харчування свіжими фруктами, овочами, ягодами – усе це забезпечує позитивний вплив на стан здоров’я дошкільників. При цьому необхідно пам’ятати про наявність відповідних температурному режиму та стану погоди одягу, взуття та головних уборів у дітей, забезпечення протягом дня повітряного та водного режиму дітей дошкільного віку.
Виключенням є такі несприятливі умови як:
– сильний вітер;
– температура повітря більше 35о С у затінку;
– злива, гроза.
Основна мета роботи вихователя в літні місяці полягає у забезпеченні оздоровлення, збереження життя дітей та організації активної, змістовної, різноманітної та цікавої для них діяльності, під час якої формується дитячий колектив, засвоюються правила та виховуються позитивні навички культурної поведінки, накопичуються уявлення про навколишній світ та оточуюче середовище.
Робота з дітьми в літній оздоровчий період здійснюється відповідно до перспективного плану роботи на місяць або квартал, який передбачає організацію життєдіяльності дітей протягом дня, проведення організаційно-педагогічної роботи , загартовуючих заходів з дітьми на тиждень, роботу з батьками, та календарного плану роботи з дітьми на день/ тиждень (два тижні – для груп дітей раннього віку). Форма планування обирається педагогами закладу та схвалюється педагогічною радою ДНЗ (за режимними моментами, сферами життєдіяльності, лініями розвитку.)
Дорослому необхідно забезпечити чергування спокійної та рухливої діяльності дітей, правильний розподіл фізичного навантаження протягом усього дня при умові дотримання наступної примірної структури: спокійна самостійна ігрова, пізнавальна діяльність дітей (спостереження, досліди), бесіди, екскурсії, організовані рухливі ігри, ігри з елементами спорту, спортивні розваги, спокійна самостійна ігрова діяльність, праця, самостійна художня діяльність.
Послідовність та термін різних видів діяльності потрібно змінювати із врахуванням певних умов: погода, вік дітей та характер передуючої діяльності.
Ранковий прийом дітей є найбільш сприятливим часом для введення дітей у загальний ритм життя дошкільного закладу, створення життєрадісного настрою.
У ранковий час доцільно передбачити індивідуальну роботу, організацію ігрової діяльності, бесіди з невеликою групою дітей та окремими малюками, спостереження за об’єктами та явищами природи, трудових доручень (чергування), різноманітної самостійної діяльності.
Плануючи індивідуальну роботу з дітьми, необхідно вказати конкретні імена вихованців та її мету, матеріал (за потребою).
Чергування дітей не фіксуються у плані щоденно (один раз на два-три дні, тиждень). Разом з тим, планується ведення нового виду чергування, ускладнення в обов’язках чергового або зміни умов чергування.
Вихователь планує та організовує різноманітну самостійну діяльність дітей за їхнім вибором: образотворчу діяльність з використанням пластиліну, олівців; розфарбовування; конструювання з будівельного матеріалу, паперу, природного матеріалу тощо.
Обов’язково у плані відображається робота вихователя з навчання дітей культурно-гігієнічних навички.
В ранкові години з дітьми організовують навчально-пізнавальну діяльність (заняття):
– з фізичного розвитку – щоденно;
– з пізнавального розвитку;
– природничий напрямок – 1 раз на тиждень;
– загально пізнавальний напрямок – 1 раз на тиждень;
– з художньо-естетичного розвитку;
– музичний розвиток – 2 рази на тиждень;
– малювання – 1 раз на тиждень;
– ліплення (або аплікація) – 1 раз на тиждень.
У ті дні, коли плануються екскурсія в природу чи пішохідний перехід, заняття з фізкультури не проводиться.
Протягом дня з дошкільниками організовують:
-ігри (з правилами, творчі, з природними матеріалами);
-різні види праці;
-спостереження.
Забезпечують:
-
самостійна художня діяльність (музична, образотворча, театралізована, конструктивна);
-
самостійна пізнавальна діяльність;
-
самостійна ігрова діяльність.