РОЗВИВАЮЧІ ІГРИ
РОЗВИВАЮЧІ ІГРИ
Пропонуємо навчати вашу малечу в ігровій формі. Навчитися складати розповідь можна за допомогою сімейних фотографій або іграшок, а полюбити читання допоможе власноручно видана книга!
Гра «Склади картинку»
Запропонуйте дитині підібрати голови і хвости різних тварин. Або нехай вона повеселиться, створюючи нових диво-звірів!
Що знадобиться:
- Зображення тварин з журналів або недорогих книжок з картинками
- Ножиці
- Клей
- Листи щільного паперу
- Виріжте зображення різних тварин. Розріжте картинки навпіл, розділивши частину з головою і хвостову.
- Покладіть половинки картинок з головами на підлогу або на стіл перед дитиною. Дістаньте одну з половинок з хвостом і дайте дитині підібрати до нього відповідну голову.
- Нехай дитина наклеїть цілу тварину на аркуш паперу. Запропонуйте дитині спеціально переплутати голови і хвости, щоб вийшли нові смішні звірі!
Освоювані навички, які розвиває дана гра:
- Навички класифікації
- Когнітивні/розумові навички
- Розвиток дрібної моторики
Розвиваюча гра «Долонька»
Застосувавши уяву, ваша дитина зможе створити дивовижні речі з контуру власної руки.
Що знадобиться:
- Листи паперу
- Фломастери
- Обведіть долоню руки дитини на декількох листах паперу.
- Запропонуйте дитині розфарбувати контури руки, перетворивши їх на що завгодно – наприклад в індичку, півника, квітник, персонажа з пишною шевелюрою, схід сонця, смішне чудисько, дикобраза і так далі. Подивіться, скільки різних варіантів малюнка зможе придумати дитина!
Варіанти гри. Можете обвести і ступню і подивитися, що дитина зможе зробити з цим контуром.
Освоювані навички:
- Усвідомлення власного тіла
- Творчість і уява
- Дрібна моторика
- Самооцінка/самосвідомість
Книга про мене: розвиваюча гра для дітей
Допоможіть дитині зробити особливу книжку – де вона сама буде головним героєм!
Що знадобиться:
- Аркуші білого паперу
- Журнали з картинками
- Фотографії вашої дитини та інших членів сім’ї
- Малюнки дитини
- Ножиці
- Клей
- Ручка
- Степлер
- Зберіть візуальні елементи, значимі для вашої дитини, її власні малюнки, улюблені картинки з журналів, сімейні фото та інше.
- Наклейте кожен елемент на аркуш чистого паперу. Нехай малюк пояснить значення кожної картинки, а ви запишіть інформацію внизу листа.
- Скріпіть сторінки разом і прикладіть обкладинку, на якій напишіть “Все про мене”. Коли книга буде закінчена, прочитайте її разом.
Варіанти гри.
Дитина може додавати в книгу нові сторінки, коли захоче. Можливо, їй навіть захочеться розподілити їх по розділах.
Освоювані навички:
- Когнітивні/розумові навички
- Вираження емоцій
- Дрібна моторика
- Самооцінка/самосвідомість
Історія в картинках: розвиваюча гра для дітей
Усі люблять дивитися на сімейні фотографії, згадуючи дорогоцінні моменти життя. Дізнайтеся, чи зможе ваша дитина розкласти фото в хронологічному порядку.
Що знадобиться:
- 3 або 4 фото сімейної відпустки, дня народження або іншої особливої події
- Перемішайте фотографії і розкладіть на столі.
- Попросіть дитину згадати, що відбувалося спочатку, і вибрати відповідне фото.
- Потім попросіть її вибрати фотографію, на якій зображене те, що було далі. Продовжуйте, поки малюк не збере усі фото в хронологічному порядку.
- Попросіть дитину розповісти про те, що відбувалося, від початку до кінця, ставлячи питання, щоб допомогти їй згадати усе більш детально.
Варіанти гри. Виберіть декілька фотографій, що відображають різні події, і попросіть дитину розкласти їх по подіях. Після цього треба буде розкласти фотографії, присвячені одній і тій же події, в хронологічному порядку.
Освоювані навички:
- Навички класифікації
- Когнітивні/розумові навички
- Дрібна моторика
- Підготовка до навчання читанню
- Встановлення послідовності/групування
- Соціальна взаємодія
Історія іграшок: розвиваюча гра для дітей
Ось так можна вигадати цікаву історію: кожного разу, коли ви дістаєте нову іграшку, історія міняється!
Що знадобиться:
- 6-10 іграшок вашої дитини : м’ячик, лялька, кубик, солдатик, деталь конструктора “Лего”, головоломка, пензлик для малювання, машинка та інше.
- Паперовий пакет
1.Покладіть іграшки в паперовий пакет, щоб дитина їх не бачила. Сядьте на підлогу або за стіл, поставивши пакет між вами і дитиною.
- Дістаньте одну іграшку і почніть вигадувати про неї історію. Наприклад, якщо ви дістали м’ячик, ви можете почати так: “Дуже давно жив собі м’ячик, який умів стрибати до самого неба”.
- Дістаньте наступну іграшку і запропонуйте дитині продовжити казку, використовуючи нову іграшку. Наприклад, якщо вона дістала кубик, то може продовжити так: “М’ячик стрибнув на землю і зустрів кубика, який сказав : “Хотів би я стрибати так само, як ти”!”.
- Продовжуйте, по черзі виймаючи іграшки і пограйте в таку ж гру з іншими предметами, наприклад продуктами, одягом, м’якими іграшками та ін.
14 ігор для дітей 3-6 років у черзі, сховищі та в дорозі
Коли під рукою нема олівців, Lego та планшету. А є лише мама, яка хоче відволіктися від новин і думок, і дитина 3-6 років, яка нудьгує без своїх іграшок та друзів. І зчитує мамин стан. Тоді можемо грати у таке:
- Що спільного?Наше завдання – по черзі називати, що спільного у двох предметах. Наприклад: «Що спільного у огірка і динозавра?» – «Вони можуть бути зеленими». «Що спільного у бджоли і літака?» – «Вони обоє можуть літати».
- Складайка. Наше завдання – по черзі називати, з чого складається будь-який предмет або явище. Наприклад: «З чого складається стільчик?» – «З сидіння, спинки та чотирьох ніжок».
- Четвертий зайвий. Наше завдання – назвати три схожі предметі і один зайвий. Наприклад, «Джинси, футболка, кросівки, помідор. Яке слово тут зайве?».
- Хто ким був раніше?Наприклад: «Чим раніше була калюжа?» – «Дощиком». «Чим раніше було морозиво?» – «Цукром, молоком…»
- Що буде, якщо…?Наше завдання – розвивати у дитини причинно-наслідкові зв’язки і уяву. Наприклад, «Що буде, якщо не зачинити дверцята холодильника?», «Що буде, якщо не вимкнути кран з водою?», «Що буде, якщо не буде птахів? (буде більше комах)», «Що буде, якщо не буде цукерок?»
- Порівнялка.Наше завдання – по черзі називати і порівнювати предмети навкруги. Наприклад: «Що вище: будинок чи паркан?», «Що ближче до нас: червона машина чи біла?», «Де більше людей: в магазині чи в ліфті?», «Що їде швидше: поїзд чи ліфт?».
- Окомір.Наше завдання – по черзі виміряти відстань у кроках велетня і мурашки до наступного об’єкту. Наприклад, «Мій окомір мені підказує, що до дверей/магазину/дерева залишилося 15 велетенських кроків і два мурашиних».
- Відгадайка.Наше завдання – разом відгадувати, хто куди йде, що хоче, ким стане, коли виросте, де працює тощо. І уважно слухати. Наприклад: «Дивись, он там дівчинка йде. Як думаєш, чим вона зранку снідала? А про що вона мріє? Чому? А чого вона боїться?» (Тут ми уважно слухаємо, бо дитина з великою ймовірністю говоритиме про себе)
- Загадайка.Наше завдання – по черзі загадувати предмети навкруги і не тільки. Наприклад: «Я загадала щось, що справа від мене, жовтого кольору і має прямокутну форму» або «Що має чотири колеса і возить пасажирів? (таксі або автобус)»
- Тварини.Ви називаєте тварину/птаха, а дитина відгадує, чим вона вкрита: пір’ям, хутром або шкірою.
- Спільна історія. Ми разом із дитиною речення за реченням по черзі складаємо спільну казку. Наприклад, Ви кажете: “Одного разу жив на світі краб на ім’я Кука. Який він був?” Дитина: “Великий і червоний”. Далі по черзі ви розповідаєте, де він жив, що любив, як знайомився з друзями тощо. Вплітаємо сюди інтереси нашої дитини.
- Прислухайка. Наше завдання – мовчки протягом 1-2 хвилин прислуховуватися до звуків навкруги. Наприклад, стрілка годинника, чиєсь дихання, краплі дощу тощо. Виграє той, хто нарахує максимальну кількість звуків.
- Плескалка.Наше завдання – по черзі називати 5 друзів, ляльок, динозаврів, супер-героїв, машин, страв тощо. І щоразу плескати у долоні.
- Супер-сила. Наше завдання – по черзі запитувати одне у одного про супер-силу. Наприклад: «Яка у тебе супер-сила?» – «Я вмію готувати смачні млинці з медом і сметаною! А у тебе?»
Граємо та рясно поливаємо словами підтримки наших синів і дочок. Бо їх самооцінка в дорослому житті – це той погляд, яким ми на них дивимося зараз.