postheadericon ЯК СПОНУКАТИ ДИТИНУ ДО ЧИТАННЯ

Пов’язане зображення

ЯК СПОНУКАТИ ДИТИНУ ДО ЧИТАННЯ

Френсіс Бекон — видатний англійський філософ та історик — якось зазначив, що книжки — це кораблі думки, які мандрують хвилями часу і дбайливо несуть дорогоцінний вантаж від покоління до покоління. Погодьтеся, його красномовна метафора одразу візуально постає в уяві і спокушає вирушити у подорож… сторінками нової книжки. А уявіть, яким захопливим може стати таке «мореплавання» для маленької дитини, яка тільки-но починає відкривати для себе незвідані горизонти непрочитаних книжок.

Читання, як відомо, є однією з базових умов розвитку дитини, позаяк формує її мовлення. А мовлення — це вже основа мислення, яке невід’ємно пов’язане з уявою. Тож, аби дитина була всебічно розвинутою, кмітливою, вигадливою та фантазійною, треба якомога більше з нею читати. Малеча, звісно, ще не може читати сама, тому їй читають дорослі.

Науковці стверджують, що читання вголос — це найважливіший спосіб спілкування з дитиною. Адже коли ви читаєте, ваш голос є чимось більшим,
аніж просто голос. Він — це голос самого АВТОРА, його особисте звернення, що лунає до дитини.

Уявіть лише, яке це диво для неї! То чому б читання вголос не пе­ретворити на приємне й корисне захоплення?! Тим паче, що є авто­ритети для наслідування. Напри­клад, відомий англійський ди­тячий письменник і поет Майкл Роузен (Michel Rosen), автор книж­ки «Ми йдемо полювати на вед­медя», який є одним із найпалкі- ших прибічників читання вголос у світі. Або шведський амбасадор із дитячого читання Йоанна Лін- дбек (Johanna Lindbäck), яка сфор­мулювала поради для батьків, які тільки-но привчають дитину до читання. Ці правила надто про­сті, щоб ними нехтувати. До того ж вони спонукають до читання самих дорослих.

Дієвим способом спонукати малечу до читання є читання книжок із картинками без слів (wordless-picture-books). Принайм­ні так стверджує американська авторка книжок для батьків, оглядач дитячої літератури Рі- ган Макмагон (Regan McMahon), і наводить низку переконливих аргументів на користь читання книжок, у яких історія розпові­дається лише за допомогою кар­тинок.

По-перше, таке читання ви­ховує в дитини грамотність. Ди­тина тренується розуміти та ін­терпретувати візуальні образи. А ще, стежачи за історією, — навчається розуміти структуру розповіді: початок, розвиток дії, кінцівку.

По-друге, за допомогою чи­тання «книжок без слів» дитина вчиться розпізнавати об’єкти, людей, місця, тварин, визначати дії та розповідати історії, які по­стають у візуальних підказках.

По-третє, читання книжок-картинок додає дитині впевненості. Дитина пишається собою, коли закінчує «читати» улюблену книжку і розуміє всю історію від початку до кінця без допомоги дорослих. Та най­більша користь таких книжок у тому, що вони виховують у ди­тини любов до читання задля задоволення, вчать захоплюва­тися ілюстраціями, розвивають логіку та фантазію. Хіба не про це мріють батьки, беручи з по­лиці в книгарні яскраву дитячу книжку?

«Знання — це сила», — стверджував Френсіс Бекон (Francis Bacon). І наснаги для от­римання знань насамперед до­дають книжки. Як, між іншим, і для збагачення уяви. Лише чи­таючи книжку, дитина може ста­ти принцесою або крокодилом, вступити у двобій із чудовись­ком або полетіти з прибульцями на Марс. Такого відчуття пере­творення не дасть ані телевізор, ані сучасний планшет. Доведіть це дитині, і тоді процес читан­ня стане для неї захопливою подорожжю у світ вигадки та не­ймовірних пригод. Бо навіть вирушаючи разом із малечею у віртуальний міжгалактичний політ на космічному кораблі, усе, що вам знадобиться зі споря­дження, — стара добра книжка. Із картинками вона чи без — це вже не має значення.

Пов’язане зображення Поради для батьків, як зацікавити дитину читанням,

від Йоанни Ліндбек

– Читайте дитині вголос, навіть після того, як вона навчиться читати самостійно
– Обговорюйте з дитиною прочитане: «Що сподобалося?», «Що було нудним і чому?»
– Ретельно добирайте книжки для читання з дитиною, і не лише з того, що ви читали в дитинстві. Шукайте з-поміж сучасних видавничих новинок, адже вони ближчі сучасним дітям
– Читайте самі, адже дитина наслідує дорослих, а надто батьків, а не лише робить те, що ті їй кажуть
– Обговорюйте з дитиною, зокрема, й ті книжки, які ви читаєте для себе. Розкажіть дитині, як вони на вас впливають, чим захоплюють
– Організуйте дитині візит до бібліотеки. Нехай вона пізнає, яке воно, королівство книжок, де мешкають книги, книжки і книжечки
– Читайте дитині не лише художню літературу: спробуйте будь-що, аби воно було текстом. Скажімо, візьміть кулінарну книгу і приготуйте щось разом із дитиною
за одним із прочитаних рецептів
– Використовуйте для читання з дитиною книжки різних форматів — паперові, електронні, аудіокнижки.

Червень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Тра    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Секс шоп Купить мед. справки